Aktualności » Laminowanie UV wydruków wielkoformatowych – jak przebiega proces?
Strona główna » Aktualności » Laminowanie UV wydruków wielkoformatowych – jak przebiega proces?

Laminowanie UV wydruków wielkoformatowych – jak przebiega proces?

Proces laminowania UV wydruków wielkoformatowych ma na celu wzmocnienie powłoki wydruku. Laminowanie chroni przed szkodliwym działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych, takich jak promienie słoneczne, deszcz, opady śniegu i gradu, niska lub wysoka temperatura. Każda powierzchnia cechuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, mogące powstać wskutek zadrapań, zarysowań, obtarć i zabrudzeń.

Czym jest laminowanie UV?

Laminowanie UV polega na pokryciu powierzchni drukowanej, np. papieru samoprzylepną warstwą laminującą tzw. kompozytem – najczęściej to tworzywo foliowe. Pod wpływem wysokiej temperatury warstwa laminująca tworzy spójną powierzchnię z obszarem wydrukowanym. Cały proces technologiczny jest niezwykle prosty. Przykłada się obie warstwy równo do siebie, wygładza i sprawdza się, czy są prawidłowo na siebie nałożone, następnie powierzchnie „przepuszcza się” przez maszynę laminującą. Laminator musi być rozgrzany, aby powierzchnia kompozytowa odpowiednio przykleiła się do warstwy wydrukowanej. Zalaminowany papier odkładamy, aby wystygł, po czym zostaje on przyklejony na właściwą przestrzeń, jaka będzie nośnikiem reklamy.  Laminaty cechuje anizotropowość mechaniczna, czyli sprężystość i możliwość rozszerzenia oraz formowania kształtu powierzchni laminującej pod wpływem rozgrzania.

Zastosowanie laminowania UV

Laminowanie UV posiada szerokie zastosowanie. Idealnie sprawdza się, gdy utworzona reklama wielkoformatowa ma znaleźć się przez długi czas na zewnątrz. Wówczas powierzchnia nie tylko chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale także sprawia, że kolory i kształty stają się bardziej wyraziste. Powierzchnie laminowane spotkamy na billboardach, plakatach, tablicach  reklamowych, grafikach podłogowych, na samochodach oraz innych  nośnikach wymagających utrwalenia i zabezpieczenia. Często wykonywane jest laminowanie płyt z drewna lub wytwarzanych z materiałów PCV. Przykleja się wówczas na nich zalaminowaną warstwę wydrukowaną. W zależności od potrzeb można zastosować powierzchnię matową lub błyszczącą.

facebook